Hotel Restaurace Terasa

Zámek Vimperk - brána Šumavy

Zámek Vimperk

K založení vimperského hradu došlo ve 2. polovině 13. století. Nejstarší dosud známá písemná zpráva se zachovala z roku 1263, kdy byl na důležité listině uveden mezi svědky Purkart z Vimperka. Sídliště pod hradem vzniklo na přelomu 13. a 14. století.

Zámek Vimperk je novorenesanční zámek stojící nad stejnojmenným městem v Jihočeském kraji. Byl založen jako hrad na místě původního hradiště (založeného údajně před rokem 1263) zvíkovským purkrabím Purkartem z Janovic (Vrchotových) ve 2. polovině 13. století. Na konci 14. století byli jeho majitelé vladykové ze Sulevic. V roce 1479 bylo město i hrad spojeno v opevněný celek a tehdy byla také postavena předsunutá pevnůstka Haselburg. Od roku 1494, kdy byl hrad majetkem Malovců z Chýnova, byl hrad přestavěn na zámek. Zámek měnil majitele a od roku 1698 byl majitelem rod Schwarzenberků. Poslední rozsáhlá přestavba zámku do nynější podoby byla provedena po roce 1857 v tomto roce po úderu blesku zámek vyhořel.

V roce 1948 přešel zámek do vlastnictví města a v roce 1991 koupilo zámek ministerstvo životního prostředí ČR.

Nedávno zámek prošel rozsáhlým zkoumáním archeologů a památkářů. V současnosti funguje zámek především jako muzeum - jsou tu expozice národního parku, knihtisku, sklářství a také dějin města. Konají se tu také kulturní akce pořádané městským kulturním střediskem a výstavy.

Pohled na Zámek Vimperk Boční pohled na Zámek Vimperk Nádvoří Zámku Vimperk Příjezdová cesta Zámek Vimperk Celkový pohled na Zámek Vimperk